Lassan vége az augusztusnak, a vakációk időszaka is lejár a hónap végével. Ilyenkor mindannyiunknak vissza kell rázódni a megszokott hétköznapokba, amit mindenki változó érzelmekkel él meg. A nyaralás utáni depresszió ugyanis létezik és - mint minden depressziónál - erre is érdemes odafigyelni. A Salt Communications munkatársai most hoztak néhány tippet, amik segíthetnek megbirkózni ezzel az időszakkal.
Miért érzem ezt?
Válaszd bármely módját - hazai vagy külföldi, magányos vagy családos, hosszú- vagy rövidtávú -, a nyaralás jót tesz a lelki egészségednek, csökkenti a stresszt, hiszen lehetővé teszi, hogy végre lassíts egy kicsit és csak magadra és/vagy a családodra figyelj. A boldogság azonban, amit a pihenés kivált belőled, nem tart örökké. Érdemes felkészülni erre és megelőzni, hogy visszatérve teljesen a bögre aljára kerülj.
- A “Kutyaharapást szőrével”
Mielőtt szabadságra mennél, készíts részletes összefoglalót a projektjeidről a helyettesítést nagylelkűen bevállaló kollégáknak. Amikor visszatérsz, menj végig a projektekhez kapcsolódóan beérkezett leveleken, így gyorsan képbe kerülsz, hogy mi hogyan haladt a távollétedben, majd a munkatársakkal személyesen is egyeztetve vedd vissza a még futó feladatokat. Ez a rutin egy olyan intenzív első napot eredményez majd, ami megfelelő fordulatszámra pörget fel a jellemzően lelassulós szabadságok után.
- A nyaralás szóljon a nyaralásról!
Próbáld ki a teljes elengedést, és kapcsolj ki a nyaralás alatt! Bár a céges laptopot amúgy is nehéz a bőröndbe préselni, más előnye is van, ha otthon hagyod a gépet erre az időszakra. A nyaralás lényege ugyanis pont az, hogy az ember csak magával foglalkozik. Ha elveszed saját magadtól ennek a lelassulásnak a lehetőségét, visszatérve bosszanthat majd, hogy a pihenőidőben is a munkáddal foglalkoztál. Bízz meg a munkatársaidban, fantasztikusan fogják kezelni a helyzetet a vakációd alatt!
- A nagy visszatérés
Ahogy a nagy melegben sem szabad hideg vízbe ugrani, úgy a nyaralás után sem érdemes kapásból visszatérni a munkába. A nagy extázis után egyből visszacsöppenni a megszokott rutinhoz ugyanis lehangoló tud lenni. Hagyj magadnak időt a megérkezésre! Találkozz a barátaiddal, mesélj nekik az élményeidről, mutass nekik képeket! Ez is az elengedés és a visszarázódás része. Ha van rá lehetőséged, “melegíts be” és kezdd csonka héttel, vagy egy lazább nappal a munkát. Az asszimiláció ilyenkor több időt igénybe vehet. Légy türelmes magaddal!
- Priorizálj!
Az első munkanapon sok meglepetés érhet, e-mailek átláthatatlan tömkelege, elintéznivalók, hirtelen rengeteg feladat. Ilyenkor fontos, hogy priorizálj, állíts magadnak egy fontossági sorrendet és ne akarj mindent egyszerre megoldani.
- Nosztalgia
Megoszlanak a vélemények arról, hogy a teljes elengedés, vagy a nosztalgia-e a megfelelő megoldás arra, hogy feldolgozzuk: a nyaralás véget ért. Mi a SALT-ban viszont egyetértettünk abban, hogy fontos, hogy visszaidézzük a vakáció legszebb pillanatait. Nem is gondolnánk, hogy ezeknek az élményeknek sok része tőlünk karnyújtásnyira is megtalálható. Egy egzotikus ebéd, egy mezítlábas séta a parkban vagy egy képes élménybeszámoló a kollégáknak segíthet visszahozni - sőt még át is adni - egy csöppet abból a boldogságérzetből, amit a nyaralás alatt tapasztaltál. Légy kreatív! A hétköznapokba is lehet csempészni nem mindennapi élményeket.
+1 Keresd meg a motivációd!
A nyaralás alatt a sajátunktól merőben különböző kultúrákkal, életformákkal találkozhatunk, és ezek felvethetnek sok kérdést a saját életvezetésünkkel kapcsolatban. Fontos tudatosítani, hogy minden életformának megvan a nehézsége, hiába tűnik kívülről egyszerűbbnek és felhőtlenebbnek. Tegyél próbát és szedd össze - fejben vagy írásban - hogy miért vagy hálás a jelenlegi életeddel, a munkáddal kapcsolatban. A hétköznapokban ugyanis feledésbe merülnek ezek a - számunkra - maguktól értetődő pozitívumok. Nem kell mindent elengedni! Ha van olyan impulzus, aminek a hiányával nehéz megküzdeni, legyen ez a mozgatórugód, és próbáld meg átemelni, vagy beépíteni az addig megszokott rutinba. Így - ha az extázis nem is - valami biztosan megmarad a nyaralásodból.
Szerző: Korponay Zsófia, a Salt Communications gyártásvezetője
Ti hogyan küzdötök meg a nyaralás utáni depresszióval?
(Képek forrása: unplash.com)
xxx
Ha szeretnéd felvenni velünk a kapcsolatot, írj nekünk a Salt Communications oldalán, az elérhetőségeket ITT találod.